Ако сте на път да се заемете с ремонт на баня и търсите информация, необходима за успешното провеждане на проекта, сте на правилното място. Тук ще ви предоставим ценна информация и съвети, които да ви насочат към правилния избор и реализация на ремонта ремонт на баня цени 2024.
Като майстор с над 20 години опит в ремонта на бани, мога да споделя с вас някои от най-важните неща, които трябва да знаете, ако планирате такъв ремонт.
В зависимост от обекта, в който се извършва, ремонтът на баня може да бъде разделен на два основни типа:
Ремонт в панелно жилище или стара кооперация
Този тип ремонт е по-сложен и отнема повече време от ремонта в ново строителство. Това се дължи на факта, че в старите жилища баните често са в лошо състояние и изискват по-обширни дейности.
Основните етапи на ремонт на баня в панелно жилище или стара кооперация са:
Къртене на стари плочки
Смяна на водопроводната инсталация
Подравняване на стените след къртенето
Довършителни дейности в ново строителство
В ново строителство баните обикновено са в добро състояние и не изискват основно ремонтиране. В този случай ремонтът се състои основно в довършителни дейности, като:
Лепене на плочки на стени и под
Монтаж на санитария (мивка, душ, тоалетна и др.)
Окачен таван при желание
Допълнителни дейности
В допълнение към основните етапи на ремонта, в някои случаи може да се наложи да се извършат и допълнителни дейности, като:
Подмяна на електрическата инсталация
Изграждане на ниши или рафтове
Монтаж на бойлер
Избор на тип ремонт
Изборът на тип ремонт зависи от редица фактори, като състоянието на банята, бюджета и предпочитанията на собственика. Ако банята е в добро състояние, може да се ограничи до довършителни дейности. В случай, че банята е в лошо състояние, е необходимо да се извърши основен ремонт.
1. Къртене, изнасяне, извозване
Това е първият и най-труден етап от ремонта. Тук се премахват старите плочки, вани, мивки, тоалетни и други санитарни материали. В някои случаи може да се наложи и къртене на стени или под.
2. ВиК
На този етап се подменя цялата ВиК инсталация. Това включва тръби за студена и топла вода, канализация и сифони. Препоръчително е да се използват качествени материали, за да се избегнат проблеми в бъдеще.
3. Електрическа инсталация
Тук се подменят или добавят нови електрически проводници и осветителни тела. Ако се планира монтаж на бойлер, е необходимо да се предвиди отделен бушон.
4. Изправяне на стени и замазка на подове
След къртенето стените и пода обикновено са криви и неравни. Затова е необходимо да се изправят с гипсокартон или мазилка. Замазката на пода е важна за правилното оттичане на водата.
5. Лепене на плочки
Това е най-важният етап от ремонта, защото от него зависи крайният вид на банята. Плочките трябва да са от високо качество и да се поставят правилно, за да не се отлепят в бъдеще.
6. Монтаж на санитарни материали
На този етап се монтират новата мивка, тоалетна, душ кабина и други санитарни материали.
7. Таван
Таванът на банята може да се остави така, както е, да се изравни с мазилка или гипсокартон или да се направи окачен таван.
8. Врата
В края на ремонта се монтира новата врата на банята
HTML Creator